Harju Jalgpallikooli treener Lauri Nuuma viibis märtsis nädala maailma ühes suurimas jalgpallilinnas Barcelonas.

Lauri Nuuma mõtteid reisist: „Otsustasin reisi ette võtta seepärast, et üks minu sõber õpib Barcelona ülikoolis jalgpalli eriala ning on vägagi kursis Hispaania jalgpalli metoodika ning kultuuriga. Kuna Hispaania on üks tugevamaid jalgpalliriike maailmas ja Barcelona hetkel vast et tähtsaim linn jalgpallimaailmas, siis nädal aega sellises keskkonnas tõotas suurepärast reisi”.

Jõudsin jälgida järgmisi mänge ja treeninguid:

RCD Espanyoli (professionaalne tippklubi) akadeemia treeningud U9-U17 + Escola RCDE (Jalgpallikool, mis avatud kõigile soovijatele)

UE Cornella (tugev amatöörklubi) võistkondade treeningud U8-U17

UE Cornella treeningud

RCD Espanyoli noortemängud U9-U15

Espanyoli U9 akadeemia võistlustules

UE Cornella noortemängud U8-U16

RCD Espanyol B vs Balaguer (3 division – tasemelt 4. aste Hispaanias)

FC Barcelona B vs Alcoyana (1 division – tasemelt 2. aste Hispaanias)

Vahele mahtus ka kohtumine hästi tuntud koolitaja Horst Weiniga (http://www.horstwein.net), keda olen külastanud ka paar aastat tagasi Barcelonas. Mr Wein on tuntust kogunud revolutsiooniliste treeningmudelite tutvustamisega jalgpallimaailmas. Tema poolt välja antud teostest on tuntumad „Youth Development Model“ (2007) ja „Developing game intelligence in soccer“ (2004). Vestlus maailma ühe kompetentseima inimesega noortejalgpalli seisukohalt on alati huvitav ning informatiivne. Mr Wein on aluse pannud paljude jalgpalliklubide treeningmetoodikatele, sealhulgas ka palju mõjutanud maailma tuntuimat jalgpalliklubi FC Barcelonat.

Tähtsaimad punktid Hispaania jalgpallis:

  1. Kaitses on väga tähtis, kuidas mängija teeb pressingut ning abistab. Samuti on väga oluline pall tagasi võita vastase poolel kohe peale pallikaotust (5s reegel)
  2. Kui võistkond kaitseb siis tehakse seda ühtse tervikuna. Kaitsemängus ei ole tähtsaim füüsiline tugevus, vaid mängu lugemine ja ennetamine.
  3. Palli valdamisel on kõige tähtsam aeg ja ruum. Kuidas teha kiirelt kõige optimaalsem/kasulikum lahendus? (Põhiline komponent, mida treeningutes kõige enam treenitakse.)
  4. Esimene puude! Kuhu võtta esimene puude (kus on ruum?). Esimene puude peab olema peaaegu alati tehtud välimise jalaga (kaugem jalg vastasest), sest nii annab mängija endale rohkem aega ja ruumi, et mängida efektiivselt.
  5. Positiivne kehaasend! Sama tähtis kui esimene puude on ka positiivne kehaasend. Positiivne kehaasend tähendab mängimist näoga vastase värava poole samal ajal nähes ka palli. Kui mängija on negatiivses kehaasendis siis mängib ta pea alati IN-OUT söödu, mitte ei pööra ümber.
  6. Peale söötu alati liikumine vabasse ruumi (mille on tekitanud teine sinu võistkonna mängija).
  7. Võistkondlik rütm mängus! Jalgpallimängus peab olema rütm, mis vahel on kiire vahel aeglasem. Kui rütm on pidevalt kiire, läheb mäng võitluslikuks, kuna mängijad piiravad enda ruumi ja aega. Siis on mõlemal võistkonnal suhteliselt võrdne võimalus võita. Rütmi saab kontrollida terve võistkond (k.a väravavaht) palli vallates ning liigutades vastast. Mitte aga üksik mängija.

Reisi käigus sai kogutud väga palju mõtteid ning arusaam jalgpallist on tagasi tulles oluliselt selgem. Kogu Hispaania jalgpalli kõige olulisemad sõnapaarid on – domineerimine palliga, võistkond mitte individuaal, jalgpallikultuur. Kui nüüd korraks mõelda meie kohalikule jalgpallile siis just neist kolmest sõnapaarist arusaamine on meil kõige mõistatuslikum ning kõik toimub pigem vastupidi eelmainitule.

Jalgpallikultuur Barcelonas – reede õhtul mängivad noored asfaldi peal futsali

Igas söögikohas, nii õhtul kui päeval, näitab telekast spordialade kuningat

Mr. Horst Weini suust jäi kõlama väga tähtis mõte Eesti jalgpalli kohta: „See et Eestis pole väga palju inimesi, on ainult pluss Eestile. Teil on võimalik teha oma riigi jalgpallikäekiri, tehes tihedat koostööd klubide vahel, kuna Eesti riik on kompaktne ning väga töökas. Hoopis raskem peaks seda olema teha Hispaanias, kus inimesed on laisemad ning riik palju suurem.“